ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA
POKLADY Z POVALY
Poklady z povaly – prvý humenský antikvariát a naša prvá návšteva týchto priestorov. Sme veľmi radi, že sa naši žiaci opäť mohli dostať bližšie k literatúre, spoznať nový priestor a spôsob získavania kníh do svojich knižníc. Niektorí sa priznali, že doteraz netušili, čo sa pod pojmom antikvariát skrýva. Predávajú sa v ňom najmä použité knihy, časopisy, platne a ručne maľované obrazy. Našich žiakov zaujala najmä cena, nielen použitých, ale i nových publikácií, spôsoby získavania titulov, no najviac najstaršie poklady antikvariátu spred viac ako 200 rokov s krásne zdobenými obalmi.
Žiaci 7.C a 8.B triedy prechádzali popri policiach a hľadali svojich obľúbených autorov i diela. Teší nás, že si obohatili svoje zbierky aj týmito knižnými pokladmi. Ak by ste chceli navštíviť tento neveľký, ale o to príjemnejšou atmosférou naplnený priestor, ktorý je zriadený dvoma mladými milovníčkami kníh, nachádza sa na našom námestí.
Mgr. Bažiková, Mgr. Jevčáková
TENTORAZ UČILI ŽIACI
Na Deň učiteľov si žiaci vyskúšali ťažký chlebík. Vystriedali svojich učiteľov. A pripravili sa naozaj zodpovedne. Vysvetľovali novú látku, opakovali, robili pokusy, upozorňovali i skúšali. Na deň narodenia Jána Amosa Komenského si žiaci – parlamenťáci – povedali, že okrem tradičného poďakovania svojim učiteľom za ich namáhavú prácu, ich odbremenia od každodenných povinností a vyskúšajú si pre mnohých veľmi príťažlivú a na prvý pohľad jednoduchú prácu.
1Ale len na prvý pohľad. Mnohí si po vyučovacej hodine vydýchli, radi prenechali slovo opäť svojim učiteľom a priznali, že udržať si pozornosť počas štyridsiatich piatich minút, zaujať, motivovať, zapísať, vysvetliť, pohotovo reagovať, zachovať si ľudský prístup, zapísať známky, tvorivo myslieť, to si naozaj vyžaduje celú osobnosť a dôkladnú prípravu. No boli i takí, ktorí sa v tejto práci našli a radi by si ju vyskúšali aj o rok. A prečo nie?
Tak teda opäť o rok – doučenia – milí naši malí veľkí učitelia.
Mgr. Jana Kurilová
ŽABIE TAXI
Aj žaby občas potrebujú svoje taxi. Prečo? Tak na túto otázku, by vám vedeli odpovedať naši piataci, ktorí sa tiež na malú chvíľu stali žabími taxikármi. Žiaci V.A triedy sa pod vedením ochranárov zo Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky zúčastnili prenosu migrujúcich ropúch bradavičnatých. Prenos sa odohrával na Brestovských rybníkoch dňa 29.3. 2017. Naši mladí taxikári v tento deň dokázali preniesť 1305 ropúch bradavičnatých. Týmto prenosom zabezpečili ropuchám bezpečný prechod k vode, kam sa v tomto období presúvajú, aby sa mohli rozmnožiť a vytvoriť tak novú generáciu potomkov.
Skôr, ako sa však taxikári vybrali do terénu, absolvovali besedu Jarné žabie putovanie, na ktorej sa dozvedeli potrebné informácie. Okrem toho získali aj nové vedomosti, ktoré potom vedeli využiť v praxi. Dozvedeli sa o dôležitosti a význame obojživelníkov, čo im bolo zaiste aj motiváciou k samotnému taxikárčeniu. Tiež sa naučili rozlišovať samičky od samčekov a priamo v terénne si to mohli aj mohli svoje poznatky aj overiť. Dokonca pozornému oku neuniklo ani poznávanie iných druhov žiab, živočíchov a rastlín. Okrem ropuchy bradavičnatej mali možnosť z blízka pozorovať aj skokana hnedého.
Neexistuje lepší pocit ako pomoc inému, hoci aj ropuchám, pretože sú v prírode dôležitým článkom potravového reťazca. A my sme sa s takýmto skvelým pocitom vrátili a o rok si taxikárčenie radi zopakujeme.
Mgr. Lenka Jeňová
OKRESNÉ KOLO SÚŤAŽE HVIEZDOSLAVOV KUBÍN
Uplynulý týždeň sa vo Vihorlatskom múzeu v Humennom uskutočnilo okresné kolo najstaršej a najprestížnejšej súťaže v oblasti umeleckého prednesu. Súťaž má medzi recitátormi už dlhoročnú tradíciu a nezastupiteľné miesto. Súťaže sa zúčastnilo takmer 80 recitátorov a medzi nimi boli aj naše recitátorské talenty. Vo veľkej konkurencii medzi súťažiacimi humenského okresu si „vyprednášali“ popredné umiestnenia, pričom so cťou prezentovali a konfrontovali súčasnú interpretačnú tvorbu v oblasti umeleckého prednesu jednotlivcov. Aj keď víťazstvom pre všetkých prednášajúcich je ich literárne poznanie, tvorivosť, kultivovanie jazyka, reči a ich vzťah k slovu ako ku kultúrnej a umeleckej hodnote.
Výsledky okresného kola
I. kategória – poézia – 2. miesto: Ľudmila Kvašná, III.A
I. kategória – próza – 2. miesto: Tamara Fiľová, IV.A
II. kategória –poézia- 2. miesto: Richard Petija, V.A
III. kategória – poézia – 2. miesto: Kamila Bonková, IX.A
III. kategória – próza – 2. miesto: Liana Capová, VII.A
Blahoželáme a želáme ešte veľa úspechov!
Mgr. Jana Kurilová
MORENA, MORENA! ZA KOHO´S UMRELA…
Príchod najkrajšieho ročného obdobia je úzko spätý s rôznymi ľudovými tradíciami. Jeden z najarchaickejších zvykov jari, ktorý má korene ešte v predkresťanskom období, je vynášanie Moreny. Morena(Marmuriena, Murena), slamená figurína odetej do ženských šiat, symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Morenu nosili ľudia po dedine a nakoniec ju podpálili a hodili ju do potoka či rieky. Verili, že takto odoženú od seba choroby, ba aj smrť.
Tento zvyk si možno vykladať rôzne. Podľa jedných slamená figurína symbolizovala zimu, ktorej odchod mal otvoriť cestu pre nástup jari a po nej leta. Podľa iných bola Morena zosobnením smrti a jej likvidácia mala zabezpečiť prosperitu celej obci. A pre staré dievky bol tento zvyk veľmi dôležitý. Museli pozorne sledovať, na ktorú stranu Morena bude plávať a pri ktorej strane sa zastaví. Ak to bolo blízko nejakej chalupy a býval v nej slobodný mládenec, ten jej mal byť aj súdeným.
Zvyk rozlúčky so zimou a privítania jari sa na Slovensku uchoval aj po prijatí kresťanstva.
Aj my sme si opäť pripomenuli tieto krásne ľudové tradície. Dva týždne pred Veľkou nocou si naši piataci pripomenuli tieto zvyky v rámci tvorivého pásma. Príprava na túto udalosť začala už počas záujmového útvaru Farebný ateliér, kde piatačky, výtvarníčky, spolu s pani učiteľkou Fiľovou vyrobili krásnu slamenú Morenu. V rámci hodín hudobnej výchovy sa pán učiteľ Olekšák nacvičil s ďalšími piatačkami, speváčkami, nádherné ľudové piesne šité na mieru tejto príležitosti. Pani učiteľka Hovancová zasa nacvičila s piatačkami, tanečníčkami, choreografiu k ľudovým piesňam. Dôkladne pripravení a poučení výkladom pani učiteľky Šedzmákovej sme vypracovali pracovné listy o Morene a v sprievode spevu a tanca sme sa vybrali naprieč našim mestom k Laborcu. Tu sme si opäť pripomenuli symboliku Moreny, spoločným spevom a tancom sme sa s Morenou rozlúčili a nakoniec sme ju povyzliekali, podpálili a utopili. Na oslavu príchodu jari si dievčatá ozdobili „letečká“ a plní radosti a spokojnosti sme sa vybrali späť do školy. A teraz už jar ozaj môže prísť…
Mgr. Jitka Fiľová
VODA JE ŽIVOT…
Voda je život. Je základnou podmienkou života, má popri pôde prvoradý význam pre zabezpečenie výživy ľudstva, ale často sa s ňou zaobchádza, nie práve tak, ako by sa malo …
Dňa 23.3 2017 v dopoludňajších hodinách, pri príležitosti dňa vody sa žiaci 7.a a 8.a zúčastnili na exkurzií s názvom „Voda je život“. Či už pravdivý a výstižný dokument, alebo kopa aktivít na bližšie spoznávanie dôležitosti vody, nás presvedčili o tom, že voda, bola, je aj bude najdôležitejšou látkou na Zemi pre existenciu ľudstva a všetkých živých organizmov, a azda by sme na ňu mali dávať oveľa väčší dôraz. Na záver sme si prezreli aj prírodovednú expozíciu v našom humenskom zámku.
„Členovia“ sprievodu, ktorý nás sprevádzal počas celej exkurzie boli pani učiteľka Mgr. Jitka Fiľová a pani učiteľka Mgr. Lenka Jeňová, ktorá exkurziu pre nás vybavila. Keďže pani učiteľka Jeňová učí predmety, ktoré majú úzke prepojenie s vodou, spýtali sme sa jej pár otázok, aký mala dojem z celej exkurzie.
,,Aký účel mala podľa Vás táto exkurzia?“
,,Podstatou exkurzie bolo obohatiť a poukázať na dôležitosť a význam vody pre život človeka. Myslím si, že tento účel, exkurzia splnila.“
,,Akými spôsobmi by sme, podľa Vás, mohli upozorniť na akútny stav vody na Zemi?“
,,Celkovo by sa mohli média a naša spoločnosť, viac zaoberať touto témou. Napríklad na to, že bol medzinárodný deň vody, toho bolo dosť málo, čo sa týka článkov, informácií, a pod. Naši žiaci, by sa mali o tom viac obohatiť. Keďže bol deň vody, zorganizovali sme počas veľkej prestávky dotazník o vode a taktiež žiaci mali príležitosť navštíviť Čističku odpadových vôd.
,,Venuje sa naša spoločnosť dostatočne takýmto podujatiam, aktivitám alebo pod.?“
,,Áno, celá tá spoločnosť na to poukazuje, ale nájde sa veľa takýchto jednotlivcov, ktorý to „nerešpektujú“, a ďalej celý proces sa od toho viaže takto ďalej. Čiže je to na jednotlivcoch, ako sa k tomu postavia. My, v škole, máme príležitosť sa o tom dozvedieť na hodinách a počas školských aktivít.“
,,Súčasťou exkurzie bol dokument. Záver dokumentu bol „Voda je život“. Bol tento záver dostatočne opodstatnený?“
,,V dokumente bola ukázaná, dôležitosť vody už od začiatku ľudstva až po súčastnosť. Dokument bol celkovo veľmi dobrý na poukázanie dôležitosti kde všade je voda dôležitá.“
,,Aké je Vaše upozornenie či prianie pri príležitosti Dňa vody ?“
,,Voda je nevyhnutnou súčasťou života. Preto by sme si mali uvedomiť, že voda je neobnovyteľným zdrojom energie v prírode. Preto by sme ňou mali a, samozrejme, neznečisťovať ju.“
Veronika Dlugošová
HLASUJTE ZA PROJEKT
Ako partner MŠ Tyršova 1 v Humennom žiadame rodičov žiakov našej školy o vyjadrenie podpory pre túto materskú školu, ktorá integruje deti s mentálnym a telesným postihom, hlasovaním v ankete.
Hlasujte za projekt – Výstavba dopravného ihriska na školskom dvore
Hlasovať môžete len do 31.marca 2017.
STRIEBORNÉ VOLEJBALISTKY
15. marca 2017 sa dievčatá našej školy zúčastnili okresnej súťaže vo volejbale. Volejbal je pekná loptová hra, ktorá má na našej škole svoju tradíciu aj úspechy. Tento rok sme súťažili s troma ďalšími školami z Humenného, Topoľovky aj z Medzilaboriec. Hneď prvý zápas s dievčatami zo ZŠ Dargovských Humenné sa ukázal neskôr ako finálový.
Boli sme lepší v hre na sieti, ale chýbalo nám troška šťastia v „tajbrejku“ a povzbudzujúce domáce publikum. Dievčatá, hlavne deviatačky, môžu byť na svoje striebro pyšné. Vo svete športu sa nestratia.
Mgr. Viera Hovancová
PROJEKT SOPKY
Žiaci z 5.D triedy na hodinách Geografie zaujal projekt o sopkách. Keďže sú to športovci, nelenili a začali tvoriť. Jedna sopka bola krajšia ako druhá, však pomáhali aj oteckovia.
Vymodelované sopky chrlili červenú lávu, ktorá sa valila po stenách sopečného komína. Napriek zime sme chodili vonku, aby sme „sopku uviedli do života“ v jej prirodzenom prostredí. Projekt sa podaril a nasledujúca písomka na túto tému už bola pre nich hračkou. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, tu platilo na 100%.
Mgr. Viera Hovancová
ST. PATRICK‘S DAY
Každoročne sa po celom svete oslavuje 17.marec ako Deň sv. Patrika, patróna Írska. Aj my sme si tento deň pripomenuli na hodinách anglického jazyka. Najprv sme sa prelúskali históriou , na základe ktorej už všetci vieme, kto to vlastne sv.Patrik bol, že sa narodil v Británii, v rodine kňaza. Odtiaľ ho ako šestnásťročného uniesli do Írska, kde sa na základe sna rozhodol stať sa kňazom a šíriť kresťanstvo. Aj keď sa mu podarilo vrátiť sa naspäť do rodnej krajiny a splniť si svoj sen týkajúci sa povolania, predsa len ho to ťahalo naspäť do Írska, kde strávil šírením kresťanstva 40 rokov. V tejto krajine napokon aj zomrel a to na mieste, kde dal postaviť svoj prvý kostol.
V ďalšej časti hodiny všetci v zábavných osemsmerovkách hľadali symboly tohto sviatku, ktorými sú hlavne trojlístok, alebo štvorlístok a škriatok Leprekon, samozrejme, že aj príznačná pre tento deň zelená farba. Okrem toho osemsmerovky ukrývali mnoho ďalších slov, spojených s týmto sviatkom. Ku koncu hodiny si žiaci zanôtili typickú pesničku, z ktorej vyplynula aj jedna povera, podľa ktorej ak sa niekomu podarí v tento deň chytiť škriatka Leprekona, bude obdarovaný plným hrncom zlata. Či sa to už niekomu podarilo, ostáva záhadou… Aj keď by sa zdalo, že Deň sv. Patrika je čisto kresťanský sviatok, nie je to úplná pravda, v dnešnej dobe tento deň oslavujú aj milióny neveriacich. Veríme, že z „ Patrikovských hodín anglického jazyka“ si žiaci odniesli množstvo informácií a zážitkov, obohatili si svoju slovnú zásobu a zároveň získali chuť a záujem aby sa takéto hodiny stali tradíciou.
PhDr. Eva Sinajová
Foto: Mgr. Miroslav Sikorský
SVETOVÝ DEŇ VODY
„Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na Zemi.“
Leonardo da Vinci
Možno to znie prehnane, keď sa povie, že voda je všade okolo nás. Po hlbšom zamyslení však každý zistí, že je to skutočne tak. Je v ovzduší vo forme oblakov, hmly, padá na zemský povrch vo forme dažďa či snehu, je na zemskom povrchu aj pod povrchom, v každom živom organizme, v rastlinách. Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života, hoci si to často ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a možno jej nevenujeme až takú veľkú pozornosť, akú si zaslúži. Bez pochýb je voda najdôležitejšou zlúčeninou na zemskom povrchu, podstatnou zložkou biosféry a má popri pôde význam pre zabezpečenie výživy ľudstva. Preto si ju treba chrániť.
Obrovský význam vody sme si pripomenuli aj my počas Dňa vody, ktorý sa konal 22. marca. Triedy VI.B a VI.C si počas hodín environmentálnej výchovy pripravili zaujímavú aktivitu – dotazník. Počas veľkej prestávky sa naši šiestaci vyobliekaný v modrom odeve a so symbolom vody na hrudi vybrali zisťovať vedomosti svojich spolužiakov či učiteľov. Overili si, či poznajú základnú charakteristiku vody, či šetria vodu, alebo či vedia, koľko vody denne vypiť a akú vodu preferovať.
Veríme, že aj takýmto spôsobom si všetci uvedomíme, že voda je životodarná tekutina a má teda pre človeka nesmierny význam. Bez vody by život človeka nebol možný, a preto by sme mali neustále klásť veľký doraz na jej prirodzenú ochranu a obnovu pre budúce generácie.
Mgr. Lenka Jeňová
VESMÍR OČAMI DETÍ
Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami aj tento rok vyhlásila obľúbenú výtvarnú súťaž Vesmír očami detí. Tentoročný XXXII. ročník opäť ukázal, že kvalita výtvarných prác je z roka na rok vyššia a odborná porota mala čo robiť, aby vybrala v piatich kategóriách po 5 prác postupujúcich priamo do celoslovenského kola. Vo veľkej konkurencii obstáli aj naši výtvarníci, ktorí sa pripravujú v rámci záujmového útvaru Farebný ateliér pod či pod vedením pani učiteľky Astrabovej.
Zo školského kola postúpilo 10 výtvarných prác z každej kategórie a viaceré boli vystavené aj na vernisáži v MsKS v Humennom. No tých najlepších mohlo byť len pár a my sme radi, že medzi ocenenými boli aj práce našich žiakov. Ceny v regionálnom kole získali títo žiaci:
Barborka Fiľová
Terezka Makovcová
a Viliam Kendereš.
Oceneným žiakom blahoželáme a držíme palce v celoslovenskom kole!
Mgr. Jitka Fiľová
ŠKOLSKÉ KOLO SÚŤAŽE HVIEZDOSLAVOV KUBÍN
Súťaž Hviezdoslavov Kubín je najstaršou súťažou v oblasti umeleckého prednesu a a vrcholným podujatím tejto kategórie na Slovensku. Každoročne na jar vzdávame hold prednesmi najväčšiemu slovenskému básnikovi P. O. Hviezdoslavovi. 13. marca sa to v našej čitárni hmýrilo malými i veľkými recitátormi, ktorých počúvať bol veľkým zážitkom i pre pani porotkyne: PaedDr. Katarínu Liptovskú, Mgr. Janu Kurilovú, Mgr. Jitku Fiľovú a Mgr. Veroniku Bažikovú, ktoré si svoje úlohy podelili v I., II. a v III. kategórii. Videli sme a počuli inšpiratívne poetické i prozaické úryvky malých i veľkých, už ostrieľaných recitátorov. Prednosť, až na malé výnimky, mali slovenskí autori a v každej kategórii sme síce našli i malé pochybenia, no vcelku sa v každom prednese objavil náznak hravého prístupu a interpretačných zaujímavostí. Prednášajúcich sme na záver podporili v spontánnosti a prirodzenosti ich prejavu. A rozhodli sme takto:
I. kategória – poézia:
- miesto: Ľudmila Kvašná, 3.a
- miesto: Barbora Fiľová, 4.a
- miesto: Karolína Bečariková, 4.a, Alena Ždiňáková, 3.a
Čestné uznania: Soňa Čisľaková, 3.a, Kristián Calleku, 3.a, Viktória Kráľová, 3.a, Ema Gubalová, 3.a, Roman Nemčický, 2.a, Daniela Guľková, 2.a
I. kategória - próza:
- miesto: Tamara Fiľová, 4.a
- miesto: Alexandra Szabóová, 4.a, Lucia Vaceľová, 4.a
- miesto: Janka Moskurišinová, 4.b
Čestné uznanie: Boris Berdák, 3.a, Anabela Danková, 4.b, Simon Dubiak, 2.a, Vanesa Vahovičová, 4.a
II. kategória – poézia:
- miesto: Richard Petija, 5.a
- miesto: Karin Kokuľová, 5.c
- miesto: Emma Getlíková, 5.c
Čestné uznanie: Samuel Paulík, 5.b
II. kategória – próza:
1. miesto: Sofia Kovalová, 5.b
2. miesto: Filip Liptovský, 6.a, Timea Polovková, 6.c
3.miesto: Natália Bobaľová, 5.c, Ján Barančík, 6.d
Čestné uznania: Michaela Nováková, 5.b, Bianka Polovková, 6.c, Ema Cipková, 6.c, Alexandra Nemčická, 6.a
III. kategória – poézia:
1. miesto: Kamila Bonková, 9.a
2. miesto: Veronika Dlugošová, 7.a
3. miesto: Chiara Krídlová, 7.c
III. kategória – próza:
- miesto: Liana Capová, 7.a
Blahoželáme a víťazom jednotlivých kategórií držíme palce v okresom kole súťaže!
Mgr. Jana Kurilová
predsedníčka poroty
ĽUBOMÍR SIVÁK OBHÁJIL PRVENSTVO
DEŇ RADOSTI A MATERSKÉ ŠKÔLKY
Ale bolo u nás len veselo … ! V Hrnčiarskom kráľovstve sa totiž opäť konal veľký bál šikovnosti, tvorivosti a radosti. Naše školské kráľovstvo navštívili škôlkári, prípravkári, z celého okolia. Veľký počet budúcich prváčikov svedčil o tom, že minuloročný Deň radosti a veselosti mal dobrú odozvu. Aj tohtoročný isto nezaostával, ba bol možno aj lepší…
Tento už tradičný zábavný deň pripravili pre budúcich školákov učitelia a žiaci našej školy. O tom, že sa im to podarilo, svedčí fakt, že športové, tvorivé či logické aktivity mali veľký úspech a predškoláci ich plnili s radosťou a úsmevom na tvári. Poďakovanie patrí realizačnému tímu (PaedDr. Kataríne Liptovskej, Mgr. Bibiáne Bilšákovej, Mgr. Margaréte Jevčákovej, Mgr. Helene Botkovej, Mgr. Jitke Fiľovej a Mgr. Jane Kurilovej), našim animátorom – žiakom zo záujmového útvaru Farebný ateliér, žiakom IV.A, VII.A, VIII.A triedy a dievčatám zo VII.C triedy. Len vďaka ich zanietenosti a ochote spraviť niečo naviac a pomôcť sa mohol tento veľký projekt zrealizovať. Ďalšie ďakujem patrí pani vychovávateľkám Mašlejovej a Lučkovej za sprievodný program a pani učiteľke Vladimíre Tkáčovej za výpomoc a fotografie. Nesmieme zabudnúť ani na naše tety kuchárky, ktoré pre škôlkárov pripravili opäť chutnú hostinu.
S dňom radosti a veselosti sme boli spokojní aj my, realizátori projektu, aj detičky z materských škôl. Ostáva nám už iba veriť, že s mnohými z nich sa stretneme už ako s našimi žiakmi a spolužiakmi. Tešíme sa na Vás, milé deti!
Mgr. Jitka Fiľová
LOGICKÉ SÚSTREDENIE
Naše nadané deti vzdelávajúce sa v programe APROGEN prešli tréningom mozgu ! Žiaci od 4. do 9. ročníka sa zúčastnili na celodennej APROGENIÁDE – LOGICKOM SÚSTREDENÍ. Projekt pre intelektovo nadané deti pripravili učitelia vzdelaní v programe APROGEN.
Sústredenie bolo zamerané na rozvoj viacerých druhov inteligencie:
- vizuálno-priestorovej inteligencie (Mgr. Jitka Fiľová),
- verbálno- lingvistickej inteligencie (Mgr. Jana Kurilová),
- logicko-matematickej inteligencie (Mgr. Jana Kitková, Mgr. Eva Petrocová a Ing. Jarmila Marcinská).
Program logického sústredenia zameraný na logické myslenie, pamäť, hlavolamy, rébusy … Aprogeňákov veľmi zaujal a nás, učiteľov, opäť uistil v tom, že venovať sa nadaným deťom je síce náročná práca, ale prináša krásne výsledky. Na našich Aprogeňákov sme hrdí a veríme, že to, čo nosia vo svojich hlávkach budú vedieť využiť aj v bežnom živote. Špeciálne metódy vzdelávania týchto detí a ich vzájomná inšpirácia a podpora v triedach prinášajú výsledky. Aj z tohto logického sústredenia odchádzali naši žiaci opäť o čosi múdrejší, ale spokojní a s certifikátom v ruke.
Mgr. Jitka Fiľová
vedúca MZ APROGEN pre ISCED II
VÝLET ZA ALADINOM A JEHO ČAROVNOU LAMPOU
Každý rok naši žiaci cestujú za rôznorodými divadelnými zážitkami. V tomto školskom roku sme nadviazali spoluprácu s Mestským divadlom Actores v Rožňave. V novembri sa naši druhostupniari z chuti zasmiali na bláznivej komédii plnej nečakaných zvratov Totálny nezmysel a 20. februára sa naši menší i väčší nadšenci muzikálového umenia vybrali v sprievode svojich učiteliek obdivovať vynikajúce divadelné i hudobné umelecké výkony hercov v rodinnom muzikáli Aladin a Čarovná lampa autorky Tatiany Masníkovej s hudbou Roberta „Ropka“ Šimka (finalistu Slovensko hľadá Superstar) a Petry Bangóovej. Všetci sme sa rýchlo započúvali a zapozerali do dobrodružného rozprávkového príbehu plného hudby, tanca, s nádhernými kostýmami, veľkou výpravou a podmanivými svetelnými efektmi. A spievali sme spolu s hercami. Boli i takí, ktorých dej a spev natoľko očaril, že dvihli ruky nad hlavu, ba dokonca si aj zatancovali, samozrejme, len na mieste. Po dvojhodinovom občerstvení muzikálovým umením sme všetci odchádzali s úsmevom na tvári a pritom si veselo nôtili:
„Ó, Bagdad, drahý Bagdad!
Ovenčený kupolami,
pod nimi zas veľké chrámy,
kde – tam reliéf z čipiek vzácny….
…Z tisíc a jednej noci,
v rozprávke o Džinovi
iste sa dovtípiš,
že Bagdad je –
najkrajšie mesto na svete…“
Po poriadnom potlesku sme hercom osobne poďakovali za skvelé výkony a na pamiatku si tento deň plný zážitkov zvečnili niekoľkými fotografiami. Už teraz sa tešíme na ich ďalšie divadelné ponuky.
Mgr. Jana Kurilová
FANTASTICKÁ KARNEVALOVÁ ZÁBAVA
Pre fašiangové obdobie sú typické plesy, karnevaly a bujará zábava. Veselá zábava v podobe karnevalu je na našej škole už tradíciou. Aj v tomto roku to nebolo inak.Pestrofarebný sprievod masiek otvoril karneval slávnostným sprievodom. Chodby našej školy ožili šťastným smiechom a veselou vravou rozprávkových bytostí, zvierat od výmyslu sveta, filmových hrdinov či iných fantastických bytostí i predmetov.
Za spokojnosť na tvárach detí a nezabudnuteľné zážitky patrí veľké ĎAKUJEME všetkým vychovávateľkám, ktoré vytvorili tú správnu karnevalovú atmosféru a pre naše masky pripravili zábavné úlohy, ako aj pani učiteľkám 1. stupňa.
Medzinárodná súťaž halových upútaných modelov
Nadpis
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archív noviniek